Recenzje

Maciej Mazurek

Mainzer Allgemeine Zeitung

Renata Rogozińska

eL

Kto chociaż raz widział prace Mariusza Korbańskiego - na pewno ich nie zapomni. Wyraziste i dynamiczne, zapadają w pamięć bez względu na to, czy się podobają, czy - nie. Wystawa prac artysty trwa w "Arsenale".

Oglądając wystawę nie ma się wrażenia oglądania po prostu obrazów: płaskich przedmiotów lepiej lub gorzej namalowanych i powieszonych na ścianie. Prace Mariusza Korbańskiego sprawiają wrażenie żywych tworów, z własną indywidualną osobowością każdy. To ich życie jest intensywne, emocjonalne i pełne barw, które aż krzyczą ze ścian.

W pracach artysty najważniejszy jest człowiek targany emocjami, który przeżywa wszystko niezwykle intensywnie a w dodatku jest tym szczęściarzem - lub nieszczęśnikiem, to zależy od punktu widzenia - któremu udało się zachować dziecięcą świeżość i ostrość uczuć, dziecięcy, swieży i naiwny, ale za to wyrazisty sposób widzenia świata.

No i ten kolor - jakoś artyście udało się wynaleźć sposób na opisanie nawet najbardziej złożonych aspektów rzeczywistości z pomocą koloru, który w jego oczach staje się oddzielnym wątkiem. Jego barwy są pełne dynamiki życia, choć nie zawsze jest to życie radosne czy choćby problematyczne. Trochę to przypomina klimat prac aborygenów, trochę prymitywistów, trochę rysunki naskalne w grocie Lascaux, ale wzbogacone o całą złożoną psychologię współczesnego człowieka miotającego się między wybojami rzeczywistości w stylu nie zawsze podniosłym, ale zawsze ekspresyjnym i pełnym pasji. I ważnym. Bo wszystko na obrazach Mariusza Korbańskiego jest ważne a przy tym podane z taką intensywnością, że po prostu nie da się udawać, że to niewżne...

eL, "Archetypy Teraźniejszości" [online]. In: tuTej [dostęp: 2008-09-11, http://www.tutej.pl/cms.php?i=32043]. Obecnie niedostępne w Internecie. Kopia w zbiorach prywatnych Mariusza Korbańskiego.

The Warsaw Voice


Teksty krytyczne

Anna Bartosiewicz

Jakub Dąbrowski

Janusz Marciniak

Mariusz Korbański

Wybór katalogów wystaw indywidualnych

  1. Mariusz Korbański.Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Poznań, 2013. Teksty: dr hab. prof. IChB PAN Eliza Wyszko, prof. dr hab. Jan Barciszewski, Mariusz Korbański.
  2. Mariusz Korbański, Dorothee Sadowski. Rozmowy - Conversations. Tekst wprowadzający: Ewa Izabela Nowak. Centrum Kultury "Rondo", 2012, Grodzisk Wielkoplski. ISBN 978-83-936176-0-9.
  3. Mariusz Korbański. Figury - archetypy terażniejszości. Prace z lat 2003-2008. Tekst wprowadzający: Anna Bartosiewicz. Galeria Miejska „Arsenał”, 2008, Poznań. ISBN 978-83-88947-86-9.
  4. Aromat ciszy. Tekst wprowadzający: Jakub Dąbrowski. Galeria Artemis, 2008, Kraków.
  5. Tekst wprowadzający: Mariusz Korbański, Rozmowa pomiędzy Pytającym a Wątpiącym. Galeria Profil, 2007, Poznań
  6. Malarstwo, rysunek, grafika - retospektywa 1992 - 2002. Galeria Arsenał, Pałac Czempiń, 2002, Poznań, Czempiń.
  7. Obrazy 1992 - 1997. Galeria BWA, 1999, Bydgoszcz.
  8. Tekst wprowadzający: Janusz Marciniak. Galeria Krypta u Pijarów, 1999, Kraków.
  9. Twarze - zagadki. Tekst wprowadzający: Maciej Mazurek. Galeria U Jezuitów, 1997, Poznań.